18.11.2014r.

ŻYRARDOWSCY POSŁOWIE NA SPOTKANIU
ZE SPÓŁDZIELCAMI

            O zagrożeniach dla spółdzielczości wynikających ze zmian legislacji spółdzielczej w Polsce rozmawiali spółdzielcy z regionu Mazowsza Zachodniego z Beatą Rusinowską
i Piotrem Sajakiem – posłami do Sejmu RP z Żyrardowa. W spotkaniu w żyrardowskiej Resursie uczestniczył również dr Jerzy Jankowski – przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Radu Spółdzielczej.

            Europejskie prawo spółdzielcze oraz prawa spółdzielcze każdego z państw powinny być zgodne z Międzynarodowymi Zasadami spółdzielczymi oraz specyfiką samych spółdzielni. Tymczasem w niektórych krajach utrudnienia dla rozwoju spółdzielni nasiliły się w ostatnich latach. Przykładem takiego kraju jest Polska, gdzie przy okazji wprowadzania nowych przepisów prawnych dotyczących spółdzielni usiłowano wręcz ograniczyć autonomię i niezależność spółdzielni.

            Od połowy 2009 r. przedstawiciele niektórych ugrupowań politycznych przekładają
w polskim Sejmie projekty aktów normatywnych, które w sposób oczywisty i jednoznaczny szkodzą spółdzielczości. Projekty te nie są konsultowane ze środowiskiem spółdzielczym, które w większości nie akceptuje proponowanych zmian.

            Większość kolejnych zmian dokonywanych w ustawach spółdzielczych mających bronić interesów członków spółdzielni w rzeczywistości szkodzi członkom i dezorganizuje działalność spółdzielczości w Polsce.

Jedyny cel jaki uwidacznia się z propozycji wnoszonych zmian do ustaw, to zamiar usunięcia z rynku budowlanego, niewygodnego (bo za taniego) konkurenta, jakim są spółdzielnie, przez lobby deweloperskie oraz rozbicie organizacji spółdzielczej na pojedyncze nieruchomości by ułatwić ich przejmowanie przez środowiska zarządców nieruchomości. Natomiast pozostałe składniki majątku spółdzielni stały by się wówczas łatwym i ponętnym kęskiem do przejmowania przez prywatny kapitał.

            Sprawy te są na tyle nośne i ważne, że dla rozpatrzenia projektów ustaw spółdzielczych, które w liczbie 7-u wniosły wszystkie ugrupowania w Parlamencie, półtora roku temu powołano Komisję Nadzwyczajną do ich rozpatrzenia.

Pracy tej komisji, dowodzonej przez przedstawiciela PSL posła Marka Gosa, towarzyszy wiele namiętności. Prym w niej wodzi posłanka Platformy Obywatelskiej p. Lidia Staroń, jedna z zastępców przewodniczącego komisji.

Przypominamy, że w grupie czterech wiceprzewodniczących jest też poseł Paweł Sajak, którego do prac w komisji skierował Klub Twojego Ruchu.

            Pani posłanka Staroń, za którą stoi większość sejmowa w Komisji, a także lobby antyspółdzielcze , w tym „dziwaczni” przedstawiciele pseudozwiązków lokatorskich
i rzekomo spółdzielczych, wywołuje wiele kontrowersji w pracach komisji przemycając wielokrotnie do procedowanego projektu ustawy, zapisy propozycji których charakter jest antyspółdzielczy i represyjny.

            Liczne spotkania jakie w kraju odbywają szerokie środowiska spółdzielcze, na które są zapraszani przedstawiciele polskiego Sejmu, w tym posłowie Klubu Platformy Obywatelskiej pokazują, że działania pani poseł i całego lobby jakie wokół niej się zgromadziło, to jakiś Matrix , który nie znajdzie zrozumienia w całym klubie.

            Natomiast dzisiejsze stanowisko pozostałych klubów w Parlamencie – całej opozycji
i PSL-u jest na nie „szalonym reformom” antyspółdzielczym.

            Czy tak rzeczywiście jest, próbowało ustalić kilkudziestu uczestników spotkania, przedstawicieli samorządów spółdzielczych największych spółdzielni mieszkaniowych ze Skierniewic, Rawy Mazowieckiej, Łowicza, Sochaczewa, Grodziska Maz., Mszczonowa
i Żyrardowa, zasypując pytaniami obecnych parlamentarzystów i przewodniczącego Krajowej Rady Spółdzielczej.

            Według nich kilka ostatnich lat, to ciągłe pomysły na działania represyjne w stosunku do kadr spółdzielczych i do reprezentujących spółdzielnie struktur samorządowych. Naruszają one przy tym fundamentalne zasady spółdzielczości jakimi są zasada demokratycznej kontroli, samorządność i samodzielność spółdzielcza, zasada równouprawnienia członków.

Przykłady naruszania tych zasad to między innymi:

- narzucanie obligatoryjnego funkcjonowania w spółdzielniach mieszkaniowych walnych zgromadzeń,

- likwidacja Kongresu Spółdzielczego i ustanowienie wojewódzkich zebrań wyborczych,

- wprowadzenie ustawowej kadencyjności rady nadzorczej oraz ograniczenia członkostwa
w niej do dwóch kolejnych kadencji,

- ograniczenie prawa uczestnictwa w działalności organów krajowych spółdzielni niektórym przedstawicielom spółdzielni,

- obligatoryjna przynależność użytkownika lokalu do spółdzielni, czyli związanie członkostwa w s.m. z prawem do lokalu,

- obligatoryjne narzucenie przez ustawodawcę funkcjonowania formy wspólnotowej po ustanowieniu własności pierwszego lokalu w określonej spółdzielni.

Parlamentarzyści uspakajali zebranych, a szczególnie posłanka B. Rusinowska, która jest członkiem ŻSM. Oświadczyła ona, że jest również sympatykiem spółdzielczości mieszkaniowej. I że tą sympatię podziela z nią w Sejmie szerokie grono Klubu Platformy Obywatelskiej. „Na pewno nie dopuścimy” – mówiła, by wrogie i niekorzystne spółdzielczości zapisy ustawy miały być uchwalone przez obecny Parlament.

            Jeszcze dobitniej przekazał te same myśli poseł P.Sajak, ujawniając kulisy pracy komisji i uczestnictwa w jej pracach „ekspertów” Pani poseł Staroń, przypominające bardziej zachowanie „zielonych ludzików” niż wsparte mandatem społecznego zaufania stanowisko przedstawicieli ruchu spółdzielczego.

            Również wyraził nadzieję, ze rozsądek i rozwaga w parlamencie nie pozwolą na uchwalenie wrogich i szkodliwych dla spółdzielczości uchwał, bez względu na naciski różnych lobbies w tej sprawie jakie działają w Polskim Parlamencie.

            W trakcie wizyty goście naszego spotkania oprowadzeni przez przewodniczącą Komisji Społeczno-Wychowawczą Rady Nadzorczej ŻSM, kustosza Muzeum w Żyrardowie p. Barbarę Rzeczycka, zwiedzili obiekty naszej Resursy, zachwycając się jej stanem i urodą.

Zarząd ŻSM

foto „Resursa”

foto „Resursa”

foto „Resursa”

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu