10.07.2012 r.

KONTYNUUJEMY TERMOMODERNIZACJĘ BUDYNKÓW

Już 45 spółdzielczych budynków mieszkalnych dociepliliśmy poprzez realizację programu termomodernizacji, w których mieszkańcy przy wsparciu wspólnych środków spółdzielców finansują prace termomodernizacyjne. W bieżącym roku wykonamy prace ociepleniowe na 8-miu budynkach.

Te osiem budynków to bloki Nr 8 i 9 (wieżowce) na os. Wschód, bl. 50, 51 i 52 na os.Żeromskiego, bl. 7 i 10 na os. Kościuszki, bl. 27 na os. Batorego I. Mieszkańcy wymienionych budynków swoje wnioski w sprawie dociepleń poparli pisemną zgodą na piśmie większości użytkowników lokali, w tym zgodą wszystkich odrębnych właścicieli. Stąd prace w ich budynkach. Wnioski z trzech innych budynków w których miała miejsce podobna inicjatywa, nie uzyskały zgody niezbędnej większości. A szkoda. Nie da się dzisiaj wykonać żadnego znacznego zakresu prac na budynku beż zwiększonych nakładów w opłatach za lokal. Naliczenia czynszowe na fundusz remontowy nie zapewniają często niezbędnych środków na prace zabezpieczające budynek (naprawy dachów, instalacji wewnętrznych itp.). Dlatego stosuje się tu wspomaganie pożyczkowe ze strony innych nieruchomości. Działania ociepleniowe to działania modernizacyjne o których dodatkowym sfinansowaniu decydują mieszkańcy. Tak było w dotychczasowych 45-ciu przypadkach, tak musi być w przyszłości. Mieszkańcy, w których imieniu spółdzielnia zaciągnęła kredyt ociepleniowy spłacają go w okresie 7÷15 lat w wysokości 1.00 zł/m2p.uż. miesięcznie. Także w okresie spłaty część odpisu z funduszu remontowego danego budynku (0,22 zł/m2p.uż.) jest kierowana na zaciągnięte zobowiązania kredytowe, pomniejszając środki wydawane na pozostałe remonty.

Jednak perspektywa spłaty zobowiązań nie jest tak przerażająca o czym przekonali się mieszkańcy pierwszych dwóch budynków (bl.36 i 56 os. Żeromskiego), którym ten obowiązek zakończył się w 2011 r. W tym roku z obowiązku płatności dodatkowej złotówki wyjdzie 13 budynków ocieplonych w latach 2004÷2005, z tego dwa już w I-szym półroczu.

Tegoroczne realizacje zostały przygotowane po pozytywnych decyzjach mieszkańców. Po opracowaniu dokumentacji techniczno-kosztorysowej i negocjacjach
z bankiem kredytującym (PKO), ogłoszono w połowie marca br. przetarg, do którego zgłosiło się 6-ciu wykonawców. W przetargu prowadzonym oddzielnie na każdy z budynków wyłoniono wykonawców, którymi zostały dwie firmy (PBUH „Sitarek” z Białobrzegów
i PUH INN-BUD z Żyrardowa), każda z firm będzie realizowała ocieplenie 4-ech budynków. Ocieplać będziemy w technologii z dwóch systemów – 5 budynków systemem ATLASA,
3 –DRYWITU. Oba te systemy sprawdziły się już na naszych budynkach.

Generalnie docieplenie obejmuje ściany podłużne, gdyż ściany szczytowe budynków były ocieplone pod koniec lat 90-tych ze wspólnych środków (odpowiednik dzisiejszego funduszu remontowego centralnego). Ponieważ na budynkach Nr 51 i 52
os. Żeromskiego szczyty były jeszcze wcześniej ocieplone w technologii supremy (azbest), to ocieplenie to będzie zerwane i zastąpione styropianem (w systemie ATLASA) i sfinansowane z funduszu remontowego centralnego. Pozostałe koszty prac na budynku pokrywają mieszkańcy, także te które dotyczą modernizacji balkonów w dwóch budynkach os. Kościuszki.

Prace na wielu budynkach już się rozpoczęły, a ich zakończenie,  przewidziane jest
w okresie od 20 sierpnia do 30 października br.

Pecha mieliśmy w rejonie os. Żeromskiego (bud. 51 i 52) gdzie rodzimi ornitolodzy-ekolodzy wypatrzyli w otworach wentylacyjnych stropodachów siedliska lęgowe dwóch gatunków ptaków chronionych (jeżyki, oknówki). Powiadomiony o tym Regionalny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie, wstrzymał nasze prace do czasu zakończenia okresu lęgowego (do miesiąca sierpnia br.). Dlatego wykonawca musiał je przerwać i przeszedł na kolejne budynki, a do prac powróci po okresie ochronnym.

Mieszkańców ocieplonych w br. budynków oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych informujemy, że plan spłat zobowiązań kredytowych i ich zwrotu do funduszu centralnego, które rozpoczną się po zakończeniu i rozliczeniu prac ociepleniowych przez bank kredytujący zakłada czasokres spłaty od 9 do 14 lat. Długość tego okresu wynika
z poziomu zaciągniętego długu oraz z wielkości zakresu robót i wielkości powierzchni oczynszowanej w budynku.

Zarząd ŻSM

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu