11.09.2018 r.

CZEGO NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ SĄSIADOM ?

            Miejsce naszego zamieszkania to przestrzeń, która wypełnia nie tylko lokal będący naszą własnością lub wynajmowany. To także budynek, otaczający go teren
i ulica mająca swoją nazwę i spełniająca przede wszystkim funkcję traktu komunikacyjnego, pieszego i kołowego. Przestrzeń tą wypełniają ludzie, wśród których żyjemy.

            W tym otoczeniu spędzamy nasz dzień, jak co dzień, a kontakty z sąsiadami
i urządzenie przestrzeni wspólnej decydują o jakości naszego życia. Ta jakość jest często obniżana przez:

Zakłócanie miru

Który wywołują częste balangi w sąsiednim lokalu, odbywające się poza normalnymi rodzinno-towarzyskimi spotkaniami z różnych okazji – o których wypada powiadomić sąsiadów i przeprosić ich za ewentualne, przeciągające się do późnych godzin hałasy.

            Te balangi bywają niestety systematyczne, organizowane najczęściej przez najemców lokali, których właściciele nie interesują się nimi, patrząc jedynie na wpływy finansowe
z wynajmu. A przecież to oni odpowiadają prawnie za porządek w lokalu.

Pies przyjacielem człowieka, ale czy dla każdego?

            Nie tylko balangi zakłócają mir domowy. Niestety bywa, że przyjaciele psów zachowują się raczej jak ich oprawcy. Wychodząc z domu na wiele godzin zostawiają zwierzęta na balkonach. Nieszczęśliwi „więźniowie” wyją, szczekają a nawet załatwiają się. Cierpią i zwierzęta i ludzie znajdujący się w pobliżu

Nie sposób tu nie wspomnieć o smutnym widoku na przedwiośniu, kiedy po roztopach
i znikającym śniegu ulice są „ozdobione” pozostawionymi przez psy „pamiątkami” po spacerach z niechlujnymi właścicielami. Latem jest to samo, tyle, że „psia pozostałość” szybciej wysycha.

            Obserwuję to codziennie w drodze do garażu na polanie przy ul. Słonecznej do której sznur właścicieli piesków z os. Żeromskiego zmierza codziennie często dwukrotnie i bez żadnej żenady zezwala swoim pupilom na „zas...anie” całego terenu.

            Problemów związanych z psami jest więcej. W kontekście więzienia psów na balkonach, warto wspomnieć o dwoistości prawnego pojęcia balkonu. Balkon stanowi bowiem część składową lokalu i służy do wyłącznego użytku osób zajmujących lokal (jest tzw. pomieszczeniem przynależnym). Natomiast elementy konstrukcyjne balkonu jako trwałe połączenie z bryłą budynku, uznaje się za nieruchomość wspólną.

            Z tego faktu wynika, że zanieczyszczenie balkonu jest działaniem na szkodę właściciela lokalu ale i jego sąsiadów. I o tym należy pamiętać, także w kontekście innych uciążliwych dla sąsiadów działań na balkonie (np. grilla).

Gdzie podziać samochód?

            Do wyjątkowo bolesnych problemów dnia powszedniego należy brak miejsca do parkowania samochodów. Czasy jednego samochodu w rodzinie należą do przeszłości. Coraz częściej w większych lokalach mieszkają pracujący dziadkowie, ich dzieci i dorosłe już wnuki. Posiadanie dwóch, trzech samochodów nie jest więc niczym wyjątkowym.

            W bardzo wielu zawodach jest on niezbędnym narzędziem pracy, którego nie zastąpi komunikacja miejska.

Parkowanie samochodów jest więc źródłem zadrażnień i sporów.

            Miejsce parkingowe to trudny problem – raz ze względów na ograniczony teren, dwa na koszty budowy miejsc parkingowych. Ważne tu są także ograniczenia ekologiczne, ale
i polityka władz samorządowych miast czy dzielnic – w tym zakresie.

-----------------------

            O zasygnalizowanych sprawach można by pisać dużo, rozwijając ich poszczególne wątki. Postanowiłem je zatem zebrać w sposób skondensowany i wyliczyć pod hasłem: CZEGO NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ SĄSIADOM.

► po pierwsze – grill na balkonie

            Wprawdzie przepisy nie zabraniają wprost rozpalania grilla na balkonie czy tarasie, ale często do kwestii tej odnosi się regulamin spółdzielni mieszkaniowej. Sąsiadom może przeszkadzać unoszący się dym i zapachy. W sytuacji zgłoszenia faktu straży miejskiej bądź policji służby mogą zakwalifikować posługiwanie się otwartym ogniem jako zagrożenie pożarowe. Wówczas grozi mandat do 500 zł (art. 82 § 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń).

► po drugie – głośne imprezy

            Puszczanie głośnej muzyki, krzyki, trzaskanie drzwiami są wykroczeniem nie tylko nocą (art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń). Jeżeli sąsiedzi wezwą policję bądź straż miejską, pojawi się widmo ukarania mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wspólnota mieszkaniowa nie może ukarać uciążliwego mieszkańca, może jedynie wezwać służby albo w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów KPC. Za wyjątek uznaje się hałas związany z przeprowadzaniem remontu, gdyż ten nie nosi znamion „wybryku”. Jednak nie oznacza to, że możemy np. wiercić w porze ciszy nocnej.

► po trzecie – wyrzucanie resztek jedzenia przez balkon

            Kości czy okruchy chleba są pożywieniem nie tylko dla psów czy ptaków, lecz także dla szczurów. Zwykle administratorzy osiedli zabraniają w regulaminach wyrzucania odpadków przez okno czy balkon. Według Kodeksu wykroczeń jest to zakłócanie porządku
i postępowanie takie grozi mandatem nawet do 500 zł (art. 51 § 1 oraz art. 75 § 1 Kodeksu wykroczeń).

► po czwarte –trzepanie dywanów na balkonie

            Wspólnoty zabraniają trzepania dywanów w regulaminach, ale działanie to kwalifikuje się też pod Kodeks wykroczeń. Zapisy mówią, że „kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty (...) podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany (art. 75 § 1 Kodeksu wykroczeń).

► po piąte –parkowanie na trawniku

            Służby – straż miejska lub policja – mogą uznać, że następstwem takiego postoju jest zniszczenie roślinności. Grozi to mandatem nawet do 1000 zł. Jest to wykroczenie z art. 144
§ 1 Kodeksu wykroczeń.

► po szóste –palenie śmieci i liści na działce

            Spalanie śmieci zarówno w swoim ogródku, jak i piecu może skończyć się mandatem. Palenie traw, liści i gałęzi jest zabronione. Policja lub straż miejska może wystawić mandat do 500 zł (art. 191 ustawy o odpadach).

► po siódme –zamykanie psa, który wyje

            Większość gmin w przepisach zobowiązuje właścicieli zwierząt do dołożenia wszelkich starań, aby zwierzęta były jak najmniej uciążliwe. Sąsiedzi mogą zgłosić sprawę do policji lub straży miejskiej. Złamanie przepisów grozi mandatem nawet do 500 zł. Ponadto,
w myśl ustawy o ochronie zwierząt, trzymanie psa w zamknięciu lub na łańcuchu powyżej
12 godzin uznaje się za znęcanie nad zwierzęciem, a za to grozi kara pozbawienia wolności (art. 25. ust.1-1a ustawy o ochronie zwierząt).

► po ósme –zagracanie wspólnej przestrzeni

            Przepisy ppoż. zabraniają przechowywania rzeczy na korytarzach w budynkach wielorodzinnych, gdyż uznaje się je za drogi ewakuacyjne, które nie mogą być zwężane bądź zastawiane przez jakiekolwiek przedmioty (art. 82 § 1 pkt 7 Kodeksu wykroczeń).

---------------------------

            Przedstawiając powyższe przypadki liczę na zainteresowanie się nimi i na refleksję oraz akceptację postępowania przeciwdziałającego ich występowaniu.

Marian Rusinowski

Ps. Na podstawie materiałów z miesięcznika „ADMINISTRATOR”

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu