20.03.2018

Z kraju

ZNÓW ZNIKA RESORT BUDOWNICTWA

            Zaledwie dwa lata przetrwał resort budownictwa, pożeniony z infrastrukturą jako Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Powstał jak gdyby „na odczepne”, pod naciskiem środowisk związanych z budownictwem i spółdzielczością, zniecierpliwionych przypadkowością działań administracji państwowej, które zaprzepaszczały dorobek tych dwóch ważnych sektorów. Świadectwem tego był niski poziom budownictwa mieszkaniowego, marazm w inwestycjach i upadki przedsiębiorstw działających na rzecz sektora.

            Instytucje z otoczenia budownictwa i przedsiębiorstwa wykonawcze oczekiwały, że nowy resort zabierze się do pracy – uporządkuje prawo budowlane i weźmie w cugle procesy inwestycyjne, które marnotrawią ogromne środki unijne i państwowe w ogólnym bałaganie. Chodziło także o ład przestrzenny, który w poprzedniej kadencji został puszczony na żywioł.

            Okazało się to jednak trudne. W czasie dwóch kadencji rządów PO-PSL nie zdołano stworzyć Kodeksu Architektoniczno-Budowlanego, na kolejnej próbie poległ również obecny rząd. Nie stworzono zrębów polityki mieszkaniowej, a próba uporządkowania sytuacji spółdzielni mieszkaniowych zakończyła się skandalem legislacyjnym (patrz ustawa o s.m.
z 20.07.2017r.) i de facto zniszczeniem dwuletniego dorobku resortu budownictwa. Dziś znów nikt nie zajmuje się strategią budownictwa i polityką mieszkaniową.

W wykazie kilkudziesięciu departamentów i biur nowego „zadaniowego” Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na próżno szukać jednostek, które przejęły by te sprawy.

            Problemy, jako „mniej ważne” odłożono „na później” z braku czasu i pomysłów, kiedy pospiesznie dokonywano rekonstrukcji rządu – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zyska nowego wiceministra, który będzie nadzorował obszar budownictwa – zapowiedział doraźnie szef tego resortu, Jerzy Kwieciński. – Przesunięcie zarządzania budownictwem do naszego resortu wiąże się bardzo ściśle z priorytetami rządu – uzasadniał decyzję minister Kwieciński.

Przypomniał, że: - Nadzór nad działem budownictwa będzie w naszym resorcie, natomiast bezpośredni nadzór nad realizacją programu mieszkanie plus, polityką mieszkaniową –
w kancelarii premiera.

Z kolei estetyką przestrzeni publicznej i ładem przestrzennym zajmie się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Oddzielenie od materii budowlanej ładu przestrzennego i osadzenie problematyki
w resorcie kultury świadczy, że autorzy tego pomysłu, zatwierdzonego już przez parlament, potęgują błędy w tym obszarze popełnione kilka lat temu przez poprzednią koalicję rządową.

            Wspólnym zadaniem wymienionych instytucji jest postawienie na nogi programu Mieszkanie plus i zmiana otoczenia prawnego dla prowadzenia inwestycji. Chodzi tu
o kodeks urbanistyczno-budowlany, o ułatwienia w prowadzeniu inwestycji czy
o wykorzystanie Krajowego Zasobu Nieruchomości.

            Minister potwierdził zamiar przesunięcia zarządzania budownictwem do jego resortu, gdyż program Mieszkanie plus i działania związane z polepszeniem warunków prowadzenia inwestycji są dla rządu priorytetem.

- W ostatnich miesiącach nie działało to najlepiej. Stąd zmiany i potrzeba dopracowania systemu, który by pozwalał na to pierwsze mieszkanie na wynajem, ale docelowo po zdobyciu środków również na jego nabycie przez młodych ludzi.

            Ambicją obecnych władz jest stworzenie właściwych warunków dla rozwoju branży mieszkaniowej w kraju. Program Mieszkanie plus ma działać tam, gdzie rynek nie działa.
A rynek nie działa w segmencie mieszkań stosunkowo tanich i mieszkań na wynajem.

            Dlatego władze powołały Radę Mieszkalnictwa z premierem rządu na czele, której zadaniem ma być koordynowanie wszystkich działań rządu związanych z programem mieszkaniowym. Do rady weszli ministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej, finansów, kultury i dziedzictwa narodowego oraz rolnictwa, a także prezes Rządowego Centrum Legislacji i prezes banku BGK Nieruchomości. W składzie Rady zabrakło choćby jednego spółdzielcy, a ci przecież obiecywali wsparcie spółdzielczości mieszkaniowej dla programu.

            Zadania Rady Mieszkalnictwa, o których poinformowało Centrum Informacyjne Rządu to:

- wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.

Zaś kluczowe cele to:

- przyspieszenie procedur administracyjnych,

- odblokowanie podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe,

- racjonalizacja przepisów budowlanych pod kątem obniżenia kosztów realizacji inwestycji.

Efektem tego programu do wyborów jesienią 2019 r, ma być ok. 1÷ 1,5 tys. mieszkań (tymczasem w Polsce brakuje ich około 2 mln.) Determinacja z jaką władza chce odnieść jakikolwiek sukces w tym obszarze, zdaniem opozycji, świadczy o tym, że chodzi jej
o doraźny efekt związany z wyborami.

            Nas spółdzielców niepokoi, co innego. Otóż dotychczas sprawy budownictwa były rozproszone po sześciu resortach. Była nadzieja, że istniejący, choć w okrojonym kształcie resort infrastruktury i budownictwa skonsoliduje u siebie instrumenty, które będą pracować na potrzeby całego budownictwa i spółdzielczości oraz sprzyjać zwiększeniu liczby oddawanych mieszkań. Dziś proces rozproszenia będzie postępował. Chyba, że nowy minister resortu, nie posiadającego w nazwie „budownictwo” mile nas zaskoczy.

Mieczysław Wodzicki

Ps. Autor jest redaktorem miesięcznika

Spółdzielczego „Tęcza Polska”

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu